Site Haritası
Calendrier
Azerbaycan mahsullerinin katalogu

1NEWS.AZ

baku 2015
Paris’te Türk’ün sesi yankılandı…

Paris’te Türk’ün sesi yankılandı…

Fransa´nın başkenti Paris´te ´Soykırım Yasasını´ protesto eden Türkler, sağduyu içinde bayrak açtı,slogan attı ve sessizce dağıldılar..


FRANSA´nın ´ sözdeErmeni soykırımını, bir yasa tasarısına bağlayarak,   inkar edenlere ceza ve hapis gerektiren kanunu 50 bine yakın Türk vatandaşı Paris´te toplanarak protesto etti.
Başkent Brüksel´in yanı sıra, Limburg, Charleroi, Gent kentlerinden kalkan otobüsleri dolduran vatandaşlar 6 saat yolculuktan sonra Paris´e ulaştılar.
Fransız polisi, özellikle Belçika ve Hollanda´dan gelen göstericilerin otobüslerini yolda durdurdu ve onarlı gruplar halinde  önde eskortlu bir şekilde Paris´e kadar götürdü.
Uzun yolculuktan sıkılan vatandaşlar, yolda sigara ve ihtiyaç molası vererek, soluklandılar..
Paris´te ise heyecan dorukta idi.. Denfort meydanında buluşuldu. Bayraklar açıldı ve senato binasına doğru büyük kalabalık sel gibi aktı.. 500´ü yakın güvenlik görevlisinin yanı sıra Fransız polisi de göstericilere yürüyüş sırasında yardımcı oldu..
Ellerinde pankartlar, bayraklar olduğu halde Fransa´nın getirmek istediği ´inkar yasasını´ protesto eden vatandaşlarımız, aynı zamanda Türkiye´nin yanında yer aldığını gösterdi..
Türk, Fransız bayraklarının yanı sıra Azerbaycan, KKTC ve Cezayir bayraklarının da taşındığı yürüyüş, senato önünde bildirilerin dağıtılması ile son buldu..
Özellikle Belçika´dan Diyanete bağlı cami dernekleri, Brüksel, Mons Atatürkçü Düşünce Dernekleri,Talat Paşa Komitesi üyeleri, Azerbaycan DAYAK Derneği üyeleri,  Paris´te ki eyleme katıldılar..
´ soykırım yalanı ABD Planı, soykırım yapmadık,vatan savunduk..Atatürk ´Gençliği görev başında..Sarkozy şaşırma,sabrımızı taşırma, Fransa Antep´i unutma,Dedelerimiz katil değil..´sloganlarının atıldığı yürüyüşte herhangi olumsuz bir olay meydana gelmedi.
Bu arada Belçika Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Erdoğan Öztemur´un yanı sıra Esat Ümit Ağca, Döne Sönmez, Ahmet Aytaç, Seden Sayın,
Ömer  Vural, Muzaffer Ali İkram, Fatma Mola, Recep Tuncer Sarı,Zeki Yarol, Mahir Pala yürüyüşte gözümüze ilişenlerdi..
Bu arada, Belçika´nın bazı kentlerinden otobüs kaldırılmaması için yürüyüşe katılanların tepkisine neden oldu.

Öte yandan Türkiye´den gelen yazar Yusuf Ziya Arpaçık, eski arkadaşı Ahmet Aytaç ile yıllar sonra bir başka  Türkiye eyleminde buluşmanın sevincini ve coşkusunu yaşadılar.

 

Photo

 


 Cüneyt Lafcıoğlu bildiriyor
  
3641 kez okundu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret132731
Heydar Aliyev
Ilham Aliev
Suggestions

 Hörmətli həmvətənlər və saytımızın ziyarətçiləri. '''Dayak'''' təşkilatının fəaliyyəti ilə bağlı yeni təkliflərinizi və saytımız barədə fikir və təsuratlarınızı bizə bildirə bilərsiniz.

 Уважаемые соотечественники и посетители нашего сайта. Вы можете сообщить нам ваши новые предложения в связи с деятельностью организации '''Dayak'''' и поделится вашим впечатлением о нашем сайте.

 Chères compatriotes et visiteurs de notre site. Vous pouvez à tout moment utiliser l'onglet "Messages" de notre site afin de nous donner vos opinions et suggestions sur les activités de l'ASBL "DAYAK".

  Sayin hemşerilerimiz ve sitemizin ziyaretçileri, "DAYAK" teşkilatının faaliyetleri ile bağlı yeni tekliflerinizi sitemizdeki "Messages" bölümünü kullanarak bizlere bildirebilirsiniz.

Faites un don

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.073316.1377
Euro17.213417.2824
Hava Durumu